Ανακαίνιση Κατοικίας 2026: Οδηγός σε 10 βήματα για μηχανικούς και τεχνικά γραφεία

tiris 0
Ανακαίνιση Κατοικίας 2026

Ημερομηνία tελευταίας τροποποίησης: 27/10/2026

Η Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης του Προγράμματος «Περιβάλλον και Κλιματική Αλλαγή» (ΕΥΔ ΠΕΚΑ) δημοσίευσε στις 19/10/2026 τον Οδηγό Εφαρμογής της δράσης «Ανακαίνιση Κατοικίας». Ο Οδηγός εξειδικεύει την ΚΥΑ 86272 ΕΞ 2026 (ΦΕΚ Β’ 3058/02.06.2026). Ο προϋπολογισμός είναι 479,8 εκατ. ευρώ, από το ΕΤΠΑ και το Ελληνικό Δημόσιο, μέσω του ΠΕΚΑ και των 13 Περιφερειακών Προγραμμάτων. Φορέας υλοποίησης είναι το ΤΕΕ και οι πληρωμές γίνονται μέσω της Ελληνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας.

 

Επιλέξιμες είναι κατοικίες με οικοδομική άδεια έως 31/12/1990, κύριους χώρους έως 120 m² και Α’ ΠΕΑ στην κατηγορία Γ ή χαμηλότερα.

Υπάρχουν δύο κατηγορίες: κλειστές (πρακτικά μηδενική κατανάλωση το 2024–2025) και ανοικτές (κύρια κατοικία).

Η επιχορήγηση κυμαίνεται από 70% έως 95%. Το ανώτατο όριο είναι 300 €/m² και 36.000 € με ΦΠΑ.

Οι ενεργειακές παρεμβάσεις καλύπτουν 20–40% του προϋπολογισμού. Ο στόχος είναι αναβάθμιση κατά μία κατηγορία.

Η κατάταξη γίνεται με χρονοσφραγίδα ανά Περιφέρεια. Το συνολικό κόστος δηλώνεται στην αίτηση, πριν από το ΠΕΑ, και δεν αυξάνεται αργότερα.

Το έργο ολοκληρώνεται σε 18 μήνες από την υπαγωγή και σε καμία περίπτωση μετά τις 31/12/2028.

Το ΤΕΕ εξέδωσε στις 27/10/2026 την πρόσκληση για το πρώτο στάδιο: οι κλειστές κατοικίες υποβάλλουν αιτήσεις χρηματοδότησης από τις 29/10/2026 έως τις 11/1/2027. Η πρόσκληση συνοδεύεται μόνο από τον Οδηγό Εφαρμογής, χωρίς οδηγίες λειτουργίας της πλατφόρμας..

Ποιος κάνει τι στη δράση;

Η ΕΥΔ ΠΕΚΑ είναι η διαχειριστική αρχή. Εγκρίνει τον Οδηγό και τις τροποποιήσεις του, κάνει επαληθεύσεις και μπορεί να μετακινήσει την καταληκτική ημερομηνία. Λειτουργεί επίσης ως ενδιάμεσος φορέας για τους πόρους που εκχωρούν τα 13 Περιφερειακά Προγράμματα.

 

Το ΤΕΕ έχει την πλατφόρμα, την αξιολόγηση, τις ενστάσεις, τις αποφάσεις υπαγωγής και τις κληρώσεις ενεργειακών επιθεωρητών και ελεγκτών δόμησης. Εκδίδει και τις προσκλήσεις με τις προθεσμίες κάθε φάσης. Η πρώτη, για τις κλειστές κατοικίες, εκδόθηκε στις 27/10/2026. Η ΕΑΤ εκτελεί τις πληρωμές μετά από εντολή του ΤΕΕ, μέσω συνεργαζόμενων τραπεζών.

 

Τα κονδύλια είναι δύο:

 

200,84 εκατ. ευρώ (Ειδικός Στόχος 2.11) αποκλειστικά για κλειστές κατοικίες·

278,96 εκατ. ευρώ (Ειδικός Στόχος 2.1) για κλειστές και ανοικτές, χωρίς άλλον περιορισμό κατανομής.

Οι ανοικτές κατοικίες διεκδικούν μόνο το δεύτερο κονδύλι και υποβάλλονται σε μεταγενέστερη φάση. Ο Οδηγός δεν ορίζει αν οι κλειστές εξαντλούν πρώτα το δικό τους κονδύλι πριν αντλήσουν από το κοινό.

 

Η κατάταξη γίνεται ανά Περιφέρεια. Στις κλειστές, το μεγαλύτερο περιφερειακό κονδύλι έχει η Κεντρική Μακεδονία (20 εκατ.) και ακολουθεί η Αττική (13,83 εκατ.). Στο κοινό κονδύλι, Αττική και Νότιο Αιγαίο μοιράζονται 51,67 εκατ. ευρώ.

 

Ποια κατοικία είναι επιλέξιμη;

Η κατοικία πρέπει να πληροί όλα τα παρακάτω:

 

υφίσταται νόμιμα και δεν έχει κριθεί κατεδαφιστέα·

έχει οικοδομική άδεια έως 31/12/1990 ή ισοδύναμο νομιμοποιητικό στοιχείο (π.χ. βεβαίωση προ του 1955)·

έχει έως 120 m² κύριων χώρων, ή έως 150 m² για τρίτεκνους και πολύτεκνους που ιδιοκατοικούν·

έχει κατάταξη Γ ή χαμηλότερη στο Α’ ΠΕΑ.

Όταν το κτίσμα έχει τμήματα διαφορετικής ηλικίας, μετρά η νεότερη άδεια. Μια νόμιμη προσθήκη του 1995 αποκλείει επομένως όλη την κατοικία. Για τον υπολογισμό του ανώτατου ποσού, η επιφάνεια σταματά στα 120 m² και στην περίπτωση των 150 m². Οι παρεμβάσεις δεν μπορούν να αφορούν κοινόχρηστους χώρους.

 

Αποκλείονται κατοικίες εγγεγραμμένες στο Μητρώο Βραχυχρόνιας Μίσθωσης της ΑΑΔΕ κατά την αίτηση ή κατά την ολοκλήρωση. Αποκλείονται επίσης όσες υπήχθησαν μετά την 01.01.2020 σε Εξοικονομώ ΙΙ, Εξοικονομώ-Αυτονομώ, Εξοικονομώ 2021, 2023, 2025, Εξοικονομώ Νέων-Ανακαινίζω ή στο «Ανακαινίζω-Νοικιάζω» της ΔΥΠΑ. Η μόνη εξαίρεση αφορά διαμέρισμα που συμμετείχε σε αίτηση πολυκατοικίας «τύπου Β» του Εξοικονομώ-Αυτονομώ.

 

Πώς τεκμηριώνεται μια «κλειστή» κατοικία;

Η τεκμηρίωση βασίζεται στα δεδομένα του ΔΕΔΔΗΕ και στο Ε2. Ως προς την ηλεκτροδότηση, αρκεί μία από δύο συνθήκες:

 

Αίτημα διακοπής ηλεκτροδότησης υποβλήθηκε πριν από την 1/1/2024 και η παροχή παραμένει αδιάλειπτα εκτός λειτουργίας.

Η καταγεγραμμένη κατανάλωση είναι μικρότερη από 100 kWh συνολικά για το 2024 και το 2025. Για το 2026 ισχύει το ίδιο όριο αναλογικά.

Τα 100 kWh σε δύο χρόνια αντιστοιχούν σε περίπου 4 kWh τον μήνα, κάτι που ξεπερνά ένα ψυγείο σε λειτουργία. Αν μετά τη διακοπή καταγραφεί κατανάλωση χωρίς νέο αίτημα εκπροσώπησης, η κατοικία χάνει τον χαρακτηρισμό. Όταν λείπουν μετρητικά δεδομένα, απαιτείται έκτακτη ένδειξη από τον ΔΕΔΔΗΕ. Ο ιδιοκτήτης δεσμεύεται τότε να επιτρέψει την εγκατάσταση έξυπνου μετρητή μέσα σε έξι μήνες από τη βεβαίωση.

 

Στο Ε2 του 2025 η κατοικία πρέπει να έχει δηλωθεί «κενή» για όλους τους μήνες κατοχής. Απαιτείται πλήρης κυριότητα ή επικαρπία τουλάχιστον 20% στο Ε9. Η ψιλή κυριότητα αρκεί μόνο για ανοικτή κατοικία.

 

Ποιοι ιδιοκτήτες δικαιούνται και με ποιο ποσοστό;

Το εισόδημα αναφοράς είναι του φορολογικού έτους 2025. Αν το εισόδημα του 2025 υπερβαίνει τα όρια, η παρ. 6 του άρθρου 3 της ΚΥΑ επιτρέπει να ληφθεί υπόψη ο μέσος όρος των ετών 2023–2025. Η οικογενειακή κατάσταση κατά την έκδοση της βεβαίωσης θεωρείται ότι ισχύει και για τα τρία έτη. Η ρύθμιση δεν θίχτηκε από τις δύο τροποποιήσεις της ΚΥΑ και έχει ήδη εφαρμοστεί στις βεβαιώσεις του gov.gr, αλλά δεν αναφέρεται στον Οδηγό Εφαρμογής.

 

Οικογενειακή κατάσταση Κατηγορία Ι Κατηγορία ΙΙ

Άγαμος 18.000 € 25.000 €

Έγγαμος/ΜΣΣ χωρίς ανήλικα τέκνα 25.000 € 35.000 €

Έγγαμος/ΜΣΣ με 1 τέκνο 30.000 € 40.000 €

Έγγαμος/ΜΣΣ με 2 τέκνα 35.000 € 45.000 €

Μονογονεϊκή με 1 τέκνο 28.000 € 39.000 €

Κάθε επιπλέον τέκνο +5.000 € +5.000 €

Το βασικό ποσοστό είναι 80% για την Κατηγορία Ι και 70% για την ΙΙ. Τρεις σωρευτικές προσαυξήσεις των 5 μονάδων ανεβάζουν το ποσοστό:

 

ορεινή ή νησιωτική περιοχή κατά το μητρώο της ΕΛΣΤΑΤ·

μονογονεϊκή οικογένεια με αποκλειστική επιμέλεια, τρίτεκνοι ή πολύτεκνοι·

αναπηρία τουλάχιστον 67% του αιτούντος, του/της συζύγου ή εξαρτώμενου μέλους, σε ιδιοκατοικούμενη κατοικία.

Τα ανώτατα ποσοστά είναι 95% για την Κατηγορία Ι και 85% για την ΙΙ. Μια τρίτεκνη οικογένεια της Κατηγορίας Ι σε νησιωτικό οικισμό φτάνει το 90%.

 

Κάθε νοικοκυριό μπορεί να υποβάλει αιτήσεις για μία ή περισσότερες κλειστές και για μία ανοικτή κατοικία. Ανά ακίνητο, όπως ταυτοποιείται από τον ΑΤΑΚ, ισχύει μόνο η πρώτη χρονικά αίτηση. Οι υπόλοιποι συγκύριοι δίνουν συναίνεση με υπεύθυνη δήλωση μέσω gov.gr ή με θεώρηση γνησίου υπογραφής. Η δήλωση πρέπει να καλύπτει ρητά τις πενταετείς δεσμεύσεις. Σε ανοικτή κατοικία, αιτείται μόνο ο συγκύριος που τη χρησιμοποιεί.

 

Πώς πρέπει να συντεθεί το σχέδιο παρεμβάσεων;

Οι εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης καλύπτουν 20–40% του προϋπολογισμού παρεμβάσεων και η ανακαίνιση/επισκευή έως 80%. Σε έργο 30.000 €, τα ενεργειακά κινούνται μεταξύ 6.000 και 12.000 € και η ανακαίνιση μεταξύ 18.000 και 24.000 €.

 

Ο ελάχιστος στόχος είναι αναβάθμιση κατά μία κατηγορία: Γ→Β, Δ→Γ, Ε→Δ, Ζ→Ε, Η→Ζ. Αν το έργο συνιστά ριζική ανακαίνιση (παρ. 12 άρθρου 2 ν. 4122/2013), ο στόχος ανεβαίνει σε κατηγορία Β, όπου είναι τεχνικά εφικτό. Υλικά και συστήματα πρέπει να πληρούν τον ΚΕνΑΚ και να έχουν σήμανση CE και πιστοποιητικά ενεργειακών χαρακτηριστικών.

 

Ενεργειακές παρεμβάσεις (Πίνακας 4.2.1) και περιορισμοί

 

3. Κουφώματα, σκίαση, αερισμός: πλαίσια αλουμινίου, ξύλου ή PVC με ενεργειακό υαλοπίνακα (3.Α1–3.Γ2). Η αλλαγή μόνο υαλοπίνακα (3.Δ) γίνεται δεκτή αν ο επιθεωρητής βεβαιώσει ότι το συνολικό U του κουφώματος καλύπτει τον ΚΕνΑΚ. Τα ρολά (3.Ε1) χρηματοδοτούνται μόνο μαζί με αντικατάσταση κουφωμάτων. Ο μηχανικός αερισμός (3.Ζ) πρέπει να έχει ανάκτηση θερμότητας και να συμμορφώνεται με το Ecodesign.

4. Θερμομόνωση: δώμα (4.Α), στέγη (4.Β), τοιχοποιία, φέρων οργανισμός και δάπεδα (4.Γ1, 4.Γ2).

5. Θέρμανση/ψύξη: χρηματοδοτείται ένα μόνο σύστημα από 5.Β, 5.Γ και 5.Δ. Η ενδοδαπέδια (5.Ζ) γίνεται δεκτή μόνο μαζί με αντλία θερμότητας. Η αντικατάσταση υφιστάμενων split (5.Ε) προϋποθέτει τεκμηρίωση ότι δεν πληρούν τον ΚΕνΑΚ. Στους αυτοματισμούς (5.Α) εντάσσεται η αναβάθμιση παροχής για αντλία θερμότητας, όχι όμως το τέλος επαύξησης ισχύος προς τον ΔΕΔΔΗΕ.

6. ΖΝΧ: χρηματοδοτείται ένα σύστημα από 6.Α έως 6.Δ. Αν η θέρμανση έχει ενσωματωμένο ταμιευτήρα ΖΝΧ, αποκλείονται τα 6.Α, 6.Γ και 6.Δ.

7.Α Smart home: γίνεται δεκτό μόνο μαζί με παρεμβάσεις των κατηγοριών 3–6 και χωρίς επικάλυψη με το 5.Α.

Ανακαίνιση/επισκευή (Πίνακας 4.1.1)

 

Η λίστα είναι ενδεικτική:

 

ηλεκτρολογικά και υδραυλικά·

επισκευές τοιχοποιίας και σκυροδέματος, σοβάδες, στεγανοποιήσεις, γυψοσανίδες·

καθαιρέσεις εσωτερικών τοίχων, δάπεδα, κεραμοσκεπή·

εσωτερικές πόρτες, χρωματισμοί, κουζίνα και μπάνιο·

ενεργειακό τζάκι με σύστημα αέρα ή νερού·

εργασίες προσβασιμότητας για δικαιούχους ΑμεΑ.

Στο κόστος εντάσσονται και οι βοηθητικές εργασίες: σκαλωσιές, αποξηλώσεις, διαχείριση ΑΕΚΚ, μικροαποκαταστάσεις. Εντάσσονται επίσης οι εισφορές ΕΦΚΑ που βαρύνουν τον κύριο του έργου.

 

Ποιο είναι το ανώτατο όριο;

Το όριο είναι το μικρότερο από δύο ποσά:

 

300 € επί τη μικρότερη επιφάνεια ανάμεσα σε αυτή της Βεβαίωσης Επιλεξιμότητας και στους κύριους χώρους της ΗΤΚ·

36.000 €.

Τα ποσά περιλαμβάνουν ΦΠΑ 24% και μειώνονται αναλογικά αν ο προμηθευτής εφαρμόζει μειωμένο ΦΠΑ ή απαλλάσσεται.

 

Το κείμενο του Οδηγού (§4.3) χαρακτηρίζει το όριο «ανώτατο ποσό επιχορήγησης». Η ανακοίνωση της ΕΥΔ ΠΕΚΑ το χαρακτηρίζει «μέγιστο επιλέξιμο προϋπολογισμό». Με τη δεύτερη ανάγνωση, η ενίσχυση σε κατοικία 120 m² και ποσοστό 80% σταματά στα 28.800 €. Μέχρι να υπάρξει διευκρίνιση, ο σχεδιασμός πάνω στη στενότερη ερμηνεία δεν εκθέτει τον ιδιοκτήτη. Η καταβολή γίνεται πάντα επί του τελικού κόστους, όπως προκύπτει από τα παραστατικά.

 

Πόσα αναγνωρίζονται για τις υπηρεσίες μηχανικών;

Οι λοιπές δαπάνες καλύπτονται 100%, με συνολικό όριο 2.500 € με ΦΠΑ.

 

Υπηρεσία Αμοιβή (με ΦΠΑ) Μέγιστο

Α’ ΠΕΑ 75 € + 2,90 €/m² 465 € (440 € στον πίνακα)

Β’ ΠΕΑ 75 € + 2,90 €/m² 465 € (440 € στον πίνακα)

ΗΤΚ 175 € + 3,50 €/m² 640 € (645 € στον πίνακα)

Τεχνικός Σύμβουλος 285 € + 1,75 €/m² (1,80 στον πίνακα) 520 €

Ελεγκτής Δόμησης 290 € 290 €

Άδειες/μελέτες 200 € η καθεμία, 55 € για βεβαίωση άρθρου 30 ν. 4495/17 400 €

Σε κατοικία 120 m², ΠΕΑ, ΗΤΚ, τεχνικός σύμβουλος και ελεγκτής δόμησης αθροίζουν περίπου 2.230 €. Μένουν λιγότερα από 280 € για άδειες και μελέτες. Σε 80 m² το άθροισμα είναι περίπου 1.785 € και χωρά ολόκληρο το κονδύλι των 400 €. Τα επιμέρους πλαφόν ενεργοποιούνται μόνο πάνω από τα 130 m² περίπου. Αν το σύνολο ξεπεράσει τα 2.500 €, προηγούνται τα παραστατικά επί πιστώσει.

 

Η αμοιβή του τεχνικού συμβούλου καταβάλλεται μετά την ολοκλήρωση και μόνο εφόσον επιτευχθεί ο ενεργειακός στόχος. Τα ΠΕΑ και η ΗΤΚ εξοφλούνται από τον ιδιοκτήτη και του επιστρέφονται στην τελική πληρωμή. Το Α’ ΠΕΑ και η ΗΤΚ είναι επιλέξιμα από 02.06.2026. Κάθε άλλη δαπάνη είναι επιλέξιμη από την ημερομηνία υπαγωγής.

 

Τεχνικός σύμβουλος μπορεί να είναι μόνο μηχανικός-φυσικό πρόσωπο, εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ, και όχι ο ίδιος ο ωφελούμενος. Το παραστατικό μπορεί να εκδοθεί από εταιρεία στην οποία εργάζεται ή είναι εταίρος.

 

Πώς διαχειρίζεται ένα τεχνικό γραφείο τη δράση, βήμα προς βήμα;

Ο Οδηγός περιγράφει τη διαδικασία, όχι τη λειτουργία της πλατφόρμας. Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη:

 

οι ημερομηνίες για τις ανοικτές κατοικίες, αφού η πρόσκληση της 27/10 αφορά μόνο τις κλειστές·

το εγχειρίδιο της πλατφόρμας·

ο τρόπος εξουσιοδότησης τεχνικού συμβούλου και εγγραφής επιθεωρητών·

οι συνεργαζόμενες τράπεζες·

οι όροι δημοσιότητας για προμηθευτές.

Τα βήματα που ακολουθούν στηρίζονται μόνο σε όσα ορίζει ήδη το κείμενο.

 

Βήμα 1: Πώς γίνεται η διαλογή των ενδιαφερομένων;

Η διαλογή γίνεται με ερωτήσεις αποκλεισμού, ξεκινώντας από όσες ελέγχονται γρηγορότερα:

 

Έχει η κατοικία άδεια έως 31/12/1990 και καμία νεότερη προσθήκη;

Είναι οι κύριοι χώροι έως 120 m² (150 m² για τρίτεκνους ή πολύτεκνους που ιδιοκατοικούν);

Είναι εγγεγραμμένη σε βραχυχρόνια μίσθωση ή υπήχθη σε Εξοικονομώ ή στο Ανακαινίζω-Νοικιάζω μετά το 2020;

Για κλειστή: ποια ήταν η κατανάλωση 2024–2025, δηλώθηκε κενή στο Ε2 του 2025, υπάρχει ποσοστό τουλάχιστον 20%;

Για ανοικτή: δηλώνεται ως κύρια κατοικία στο Ε1 του 2025;

Σε ποια κατηγορία ανήκει ο ιδιοκτήτης με βάση το εκκαθαριστικό του 2025, και ποιο είναι το τελικό του ποσοστό;

Έχει εκδοθεί Βεβαίωση Επιλεξιμότητας;

Υπάρχουν αυθαίρετα και πού βρίσκεται η τακτοποίησή τους;

Υπάρχουν συγκύριοι και θα δώσουν συναίνεση;

Το αποτέλεσμα είναι μια λίστα πελατών ανά φάση: Α για κλειστές, Β για ανοικτές Κατηγορίας Ι, Γ για ανοικτές Κατηγορίας ΙΙ. Οι φάσεις ανοίγουν διαδοχικά, οπότε ο φόρτος του γραφείου μπορεί να προγραμματιστεί ανάλογα.

 

Βήμα 2: Ποιος φάκελος πρέπει να είναι έτοιμος;

Ο ιδιοκτήτης χρειάζεται ενεργούς κωδικούς TAXISnet. Ο φάκελος περιλαμβάνει:

 

Ε1, Ε2, Ε9 και πράξη προσδιορισμού φόρου 2025·

λογαριασμούς ρεύματος με αριθμό παροχής, ο οποίος πρέπει να εμφανίζεται σωστά στο Ε9 όλων των συγκυρίων·

οικοδομική άδεια και σχέδια, καθώς και έγγραφα τακτοποίησης.

Οι συναινέσεις συγκυρίων εκδίδονται μέσω gov.gr. Για τις ειδικές περιπτώσεις χρειάζονται πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης, ΑΣΠΕ ή ΚΕΠΑ σε ισχύ κατά την ημερομηνία υποβολής. Αν λείπουν στοιχεία, η αίτηση παραμένει «υπό έλεγχο» και στη χειρότερη περίπτωση χάνει τη χρονοσφραγίδα της. Τα αυθαίρετα πρέπει να έχουν υπαχθεί σε τακτοποίηση, με πληρωμένο τέλος, πριν από την αίτηση. Ο Οδηγός (σελ. 37) απορρίπτει την αίτηση αν η ΗΤΚ δείξει υπαγωγή μετά την υποβολή. Το Παράρτημα I όμως επιτρέπει μεταγενέστερη υπαγωγή για απόκλιση ωφέλιμης επιφάνειας έως 7 m². Μέχρι να διευκρινιστεί ποια διάταξη ισχύει, η ασφαλής πρακτική είναι πλήρης έλεγχος πολεοδομικής νομιμότητας και τακτοποίηση πριν από την υποβολή. Κατά την υποβολή της ΗΤΚ η δήλωση πρέπει να βρίσκεται σε οριστική υπαγωγή και πριν από την τελική εκταμίευση σε περαίωση.

 

Βήμα 3: Γιατί προμέτρηση και προσφορές προηγούνται της αίτησης;

Το συνολικό κόστος της αίτησης δεν μπορεί να αυξηθεί σε κανένα επόμενο στάδιο. Η αυτοψία, η προμέτρηση και οι προσφορές αναδόχων πρέπει επομένως να γίνουν πριν ανοίξει η φάση του πελάτη. Μαζί με αυτές χρειάζεται μια προκαταρκτική ενεργειακή εκτίμηση για τον συνδυασμό που φέρνει μία κατηγορία μέσα στο 20–40%. Ο προϋπολογισμός ελέγχεται τέλος απέναντι στο όριο των 300 €/m².

 

Το Α’ ΠΕΑ και η ΗΤΚ είναι επιλέξιμα από 02.06.2026, άρα μπορούν να εκδοθούν και πριν από την αίτηση. Η έγκαιρη έκδοση κλειδώνει τεκμηριωμένα το κόστος και απελευθερώνει το τρίμηνο μετά την κατάταξη. Ο κίνδυνος είναι ένας: αν η αίτηση μείνει επιλαχούσα, η δαπάνη δεν επιστρέφεται. Ο πελάτης πρέπει να το γνωρίζει πριν δώσει την εντολή.

 

Βήμα 4: Τι μετρά την ημέρα της υποβολής;

Η σειρά κατάταξης ανά Περιφέρεια καθορίζεται από την ώρα υποβολής. Οι φάκελοι πρέπει να είναι πλήρεις από την πρώτη ημέρα κάθε φάσης.

 

Η οριστικά υποβληθείσα αίτηση δεν διορθώνεται, δεν τροποποιείται και δεν συμπληρώνεται (Παράρτημα II, σημείο 7). Μέσα στην περίοδο υποβολής επιτρέπονται μόνο ακύρωση και επανυποβολή. Ο Οδηγός δεν διευκρινίζει αν η νέα αίτηση διατηρεί την αρχική χρονοσφραγίδα. Η ασφαλής υπόθεση είναι ότι δεν τη διατηρεί. Τα συνολικά ποσά για ενεργειακά, ανακαίνιση και λοιπές δαπάνες πρέπει επομένως να είναι τελικά πριν από την υποβολή.

 

Ο τεχνικός σύμβουλος δεν είναι υποχρεωτικός. Αν ο ιδιοκτήτης συνεργάζεται με σύμβουλο, τον δηλώνει ήδη στην αίτηση. Με την υποβολή του δίνει πληρεξουσιότητα να λαμβάνει ενημερώσεις, να υποβάλλει δικαιολογητικά και να κάνει κάθε ενέργεια έως την ολοκλήρωση του έργου (Παράρτημα II, σημείο 11).

 

Στις κλειστές δηλώνεται η μελλοντική χρήση. Για μίσθωση ή παραχώρηση σε τρίτο, εκτός συγγενή α’ βαθμού ή συγκύριο, απαιτείται δήλωση de minimis (Παράρτημα ΙΙΙ).

 

Βήμα 5: Πώς παρακολουθείται η κατάταξη;

Οι πράξεις του ΤΕΕ θεωρούνται κοινοποιημένες τη στιγμή που αναρτώνται στην πλατφόρμα, ακόμη κι αν το email ειδοποίησης δεν φτάσει. Η προθεσμία ενστάσεων είναι επτά ημέρες από την ανάρτηση των πινάκων. Ο έλεγχος της πλατφόρμας χρειάζεται συγκεκριμένο υπεύθυνο στο γραφείο, όχι περιστασιακή ματιά. Ο τεχνικός σύμβουλος έχει ρητή υποχρέωση να ενημερώνει τον πελάτη για μηνύματα και προθεσμίες.

 

Βήμα 6: Τι πρέπει να γίνει στο τρίμηνο μετά τον χαρακτηρισμό;

Μέσα σε τρεις μήνες υποβάλλονται:

 

Α’ ΠΕΑ·

ΗΤΚ με Πιστοποιητικό Πληρότητας·

πρόταση ενεργειακών παρεμβάσεων από τον επιθεωρητή (Παράρτημα IV)·

πρόταση ανακαίνισης από τον ιδιοκτήτη ή τον σύμβουλο (Παράρτημα V).

Ο επιθεωρητής πρέπει να έχει εγγραφεί στην πλατφόρμα. Και οι δύο προτάσεις βασίζονται σε προσφορές, με έναν προμηθευτή ανά κατηγορία δαπάνης όπου είναι τεχνικά εφικτό. Η ΗΤΚ ελέγχεται αυτόματα ως προς αριθμό παροχής, επιφάνεια και άδεια. Αν απορριφθεί, η προθεσμία ένστασης είναι επτά ημέρες. Η εκπρόθεσμη υποβολή οδηγεί σε αυτοδίκαιη απόρριψη.

 

Βήμα 7: Τι προηγείται της έναρξης εργασιών;

Μετά την υπαγωγή απαιτούνται:

 

συμβάσεις με αναδόχους, ευθυγραμμισμένες με τις κατηγορίες των πινάκων·

άδειες ή εγκρίσεις (π.χ. έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή βεβαίωση άρθρου 30)·

δήλωση του ειδικού λογαριασμού της επιχορήγησης.

Ο ιδιοκτήτης καταβάλλει μέσω τράπεζας το 40% των ιδίων κεφαλαίων και ξεκλειδώνει την προκαταβολή του 60% της επιχορήγησης. Κανένα παραστατικό εργασιών δεν εκδίδεται πριν από την ημερομηνία υπαγωγής. Η προθεσμία των 18 μηνών τρέχει από την ίδια ημερομηνία.

 

Βήμα 8: Πώς τεκμηριώνεται η εκτέλεση;

Για κάθε υλικό και σύστημα συγκεντρώνονται πιστοποιητικά CE, δηλώσεις επιδόσεων και τεχνικά φυλλάδια. Από αυτά θα αντλήσει τιμές ο επιθεωρητής του Β’ ΠΕΑ.

 

Τα δελτία αποστολής φυλάσσονται, γιατί επιτρέπουν παραστατικά με ημερομηνία μετά το Β’ ΠΕΑ. Διατηρούνται επίσης τα στοιχεία διαχείρισης ΑΕΚΚ. Η φωτογραφική τεκμηρίωση πριν και μετά δεν απαιτείται ρητά, αλλά διευκολύνει την αυτοψία του ελεγκτή δόμησης.

 

Βήμα 9: Πώς κλείνει το έργο;

Η ολοκλήρωση ακολουθεί σταθερή σειρά:

 

Καταχώριση προμηθευτών και παραστατικών στην πλατφόρμα.

Αίτημα κλήρωσης επιθεωρητή και ελεγκτή.

Β’ ΠΕΑ (Παράρτημα VI) και αυτοψία ελεγκτή (Παράρτημα VII).

Ηλεκτρονική αποδοχή των καταγραφών από τον ιδιοκτήτη.

Δήλωση πιστοποίησης.

Παράταση δίνεται μόνο για ανωτέρα βία. Το όριο των 31/12/2028 δεν μετακινείται.

 

Βήμα 10: Τι ακολουθεί την πληρωμή;

Το υπόλοιπο της επιχορήγησης καταβάλλεται μέσα σε 30 ημέρες από τον επιτυχή έλεγχο. Οι προμηθευτές πληρώνονται μέσα σε επτά εργάσιμες. Αν το ακίνητο προορίζεται για μίσθωση, το μισθωτήριο αναρτάται στην ΑΑΔΕ μέσα σε οκτώ μήνες. Ο πελάτης πρέπει να λάβει γραπτά τις πενταετείς δεσμεύσεις.

 

Τι αλλάζει για κάθε επαγγελματικό ρόλο;

Ο μηχανικός ως πάροχος υπηρεσιών (τεχνικός σύμβουλος, επιθεωρητής, ΗΤΚ)

Η αμοιβή του τεχνικού συμβούλου είναι υπό αίρεση: πληρώνεται μόνο αν το έργο ολοκληρωθεί και πετύχει τον στόχο. Το ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη πρέπει να ορίζει τι οφείλεται σε τρεις περιπτώσεις: αν η αίτηση μείνει επιλαχούσα, αν απορριφθεί ή αν ο πελάτης αποχωρήσει. Ό,τι υπερβαίνει τα όρια του πίνακα είναι μη επιλέξιμο και βαρύνει τον ιδιοκτήτη.

 

Ο επιθεωρητής του Α’ ΠΕΑ δεν μπορεί να εκδώσει το Β’ ΠΕΑ στο ίδιο έργο. Μπορεί όμως να κληρωθεί σε έργα άλλων, μέσα στους κανόνες ασυμβίβαστου. Η πρόταση του Α’ ΠΕΑ πρέπει να πετυχαίνει τον στόχο με περιθώριο, γιατί θα την ελέγξει τρίτος. Οι ανακλήσεις ΠΕΑ στο buildingcert ενημερώνουν αυτόματα την πλατφόρμα.

 

Οι ΗΤΚ όλων των επιλέξιμων αιτήσεων πρέπει να υποβληθούν στο ίδιο τρίμηνο. Η χωρητικότητα του γραφείου, σε αυτοψίες και φακέλους τακτοποίησης, πρέπει να υπολογιστεί πριν αναληφθούν εντολές.

 

Ο μηχανικός ως κατασκευαστής ή ανάδοχος

Οι προσφορές πρέπει να ακολουθούν τις κατηγορίες των πινάκων 4.1.1 και 4.2.1 και να περιλαμβάνουν τις βοηθητικές εργασίες. Μετά την αίτηση δεν υπάρχει περιθώριο αύξησης.

 

Οι ταμειακές ροές είναι ο κρίσιμος παράγοντας. Σε έργο 30.000 € με επιχορήγηση 80%, ο ιδιοκτήτης βάζει 6.000 €:

 

πριν και κατά τη διάρκεια των εργασιών, ο ανάδοχος μπορεί να εισπράξει έως 16.800 € (2.400 € ίδια κεφάλαια και 14.400 € προκαταβολή)·

τα υπόλοιπα 13.200 €, δηλαδή περίπου 44%, πληρώνονται μετά τον τελικό έλεγχο.

Ο χρόνος του τελικού ελέγχου δεν έχει οριστεί.

 

Ακόμη:

 

οι πληρωμές γίνονται μόνο σε επαγγελματικό λογαριασμό δηλωμένο στην ΑΑΔΕ·

μετρητά και επιταγές τρίτων αποκλείονται·

αν ο ανάδοχος αντικατασταθεί, επιστρέφει την προκαταβολή που έλαβε·

ισχύουν η υποχρέωση διαχείρισης ΑΕΚΚ και η υπεύθυνη δήλωση αναδόχου-προμηθευτή (Παράρτημα IX)·

κάθε διαφήμιση με αναφορά στη δράση πρέπει να τηρεί τους όρους δημοσιότητας του επίσημου portal.

Ο μηχανικός ως πωλητής εξοπλισμού

Ο εξοπλισμός πρέπει να συνοδεύεται από CE και από τα ενεργειακά στοιχεία που χρειάζεται ο επιθεωρητής: U κουφωμάτων, ενεργειακή σήμανση αντλιών θερμότητας, συμμόρφωση Ecodesign για τον μηχανικό αερισμό. Τα παραστατικά εκδίδονται στο όνομα του ωφελούμενου, με λιανική τιμή ανά είδος. Αν το σύστημα τιμολόγησης δεν το επιτρέπει, απαιτείται συμπληρωματική υπεύθυνη δήλωση. Το δελτίο αποστολής πρέπει να προηγείται του Β’ ΠΕΑ.

 

Το ίδιο είδος δεν μπορεί να έχει ενισχυθεί από άλλο πρόγραμμα, όπως το «Ανακυκλώνω-Αλλάζω Συσκευή». Η επιλογή προμηθευτή είναι ελεύθερη. Ο Οδηγός αποκλείει ρητά λίστες εγκεκριμένων προμηθευτών και προνομιακή μεταχείριση.

 

Τι μπορεί να αλλάξει μετά την υπαγωγή;

Ο συνδυασμός παρεμβάσεων μπορεί να αλλάξει, αρκεί να επιτευχθεί ο στόχος και να μην αυξηθεί ο προϋπολογισμός. Επιτρέπονται αλλαγή προμηθευτή, μετά την επιστροφή της προκαταβολής του, και αλλαγή τεχνικού συμβούλου έως τη δήλωση πιστοποίησης. Αν η χρήση αλλάξει από ιδιοκατοίκηση σε μίσθωση, ελέγχεται εκ νέου το de minimis.

 

Τυπικό αίτημα τροποποίησης υποβάλλεται μόνο σε περίπτωση θανάτου του ωφελούμενου. Όλες οι άλλες αλλαγές κρίνονται κατά την ολοκλήρωση και δεν παρατείνουν την προθεσμία.

 

Ποιες δεσμεύσεις ισχύουν για πέντε χρόνια;

Η κατοικία διατηρεί τη χρήση για την οποία ενισχύθηκε για πέντε χρόνια από την ολοκλήρωση. Μεταβίβαση μέσα στην πενταετία σημαίνει επιστροφή όλης της επιχορήγησης.

 

Για όσες κατοικίες μισθώνονται ισχύουν επιπλέον τα εξής:

 

μίσθωση μόνο ως κύρια κατοικία φυσικού προσώπου·

κενά μεταξύ μισθώσεων έως 11 μήνες συνολικά, αλλιώς η δέσμευση παρατείνεται·

σταθερό ή μειωμένο μίσθωμα τα τρία πρώτα χρόνια·

απαγόρευση βραχυχρόνιας μίσθωσης, επαγγελματικής χρήσης, υπεκμίσθωσης και παραχώρησης.

Ο έλεγχος γίνεται ετησίως με διασταύρωση στοιχείων της ΑΑΔΕ. Οι παραβάσεις οδηγούν σε αναλογική ανάκτηση.

 

Πού χρειάζεται διευκρίνιση ο Οδηγός;

Αμοιβές: το κείμενο της §4.4 και ο πίνακας διαφέρουν. Για τα ΠΕΑ αναφέρουν μέγιστο 465 € και 440 €, για την ΗΤΚ 640 € και 645 €, για τον τεχνικό σύμβουλο 1,75 και 1,80 €/m². Η πάγια αμοιβή του συμβούλου εμφανίζεται ως «2285 €», τυπογραφικό λάθος για 285 €.

Ανώτατο όριο: ο Οδηγός μιλά για «ποσό επιχορήγησης», η ανακοίνωση της ΕΥΔ για «επιλέξιμο προϋπολογισμό».

Κωδικοποίηση: η Ενότητα 3.2.2 και ο Πίνακας 4.2.1 αριθμούν διαφορετικά τις ίδιες παρεμβάσεις.

Παραπομπές: ο Οδηγός παραπέμπει σε ανύπαρκτη «παράγραφο 2.1.2» και εναλλάξ στις §4.4 και §4.5 για τις λοιπές δαπάνες.

Μισθωτήριο: ο Οδηγός μετρά τους οκτώ μήνες από τη δήλωση πιστοποίησης, η ανακοίνωση από την ολοκλήρωση του έργου.

Βεβαίωση Επιλεξιμότητας: το στάδιο περιγράφεται σε αόριστο χρόνο. Δεν είναι σαφές αν θα ανοίξει ξανά για όσους δεν έχουν βεβαίωση.

Εισόδημα: ο Οδηγός αναφέρει μόνο το 2025 και παραλείπει τον μέσο όρο τριετίας της παρ. 6 του άρθρου 3 της ΚΥΑ. Δεν είναι σαφές αν η πλατφόρμα του ΤΕΕ θα διατηρήσει την κατηγορία που έδωσε η Βεβαίωση Επιλεξιμότητας. Ο ορισμός του εισοδήματος στον Οδηγό διαφέρει επίσης από τη διατύπωση της ΚΥΑ.

Κωδικοποίηση: το Παράρτημα IV αναφέρει την αλλαγή μόνο υαλοπινάκων ως «υποκατηγορία 1.Δ», ενώ ο Πίνακας 4.2.1 την αριθμεί 3.Δ. Η ασυνέπεια που είχαμε εντοπίσει υπάρχει και στα παραρτήματα.

Έναρξη του τριμήνου: η §5.1.2 το μετρά από τον χαρακτηρισμό ως «Αρχικά Επιλέξιμης», η §5.4 από τον χαρακτηρισμό ως «επιλέξιμης». Δεν είναι σαφές αν πρόκειται για το ίδιο σημείο, γιατί ενδιάμεσα μεσολαβούν οι ενστάσεις.

Αμοιβή καταχώρισης: το Παράρτημα II είναι η δήλωση του ωφελούμενου, όπως υποθέσαμε. Η αναφορά της §4.4 σε «παραρτήματα ΙΙ και IV» είναι λάθος, πιθανότατα αντί για IV και VI.

Αυθαίρετα: η σελ. 37 του Οδηγού απορρίπτει κάθε αίτηση με υπαγωγή σε νόμο τακτοποίησης μετά την υποβολή, ενώ το Παράρτημα I επιτρέπει μεταγενέστερη υπαγωγή για απόκλιση ωφέλιμης επιφάνειας έως 7 m². Η ίδια διάταξη παραπέμπει για την ΗΤΚ στην Ενότητα 5.2, ενώ η ΗΤΚ ρυθμίζεται στην Ενότητα 5.4.

Ανάλυση επιπτώσεων

Το κρίσιμο σημείο για τον μηχανικό είναι η σειρά των βημάτων. Το κόστος δεσμεύεται σε αίτηση που κατατάσσεται με χρονοσφραγίδα, πριν υπάρξει ΠΕΑ ή ΗΤΚ. Η υποεκτίμηση δεν διορθώνεται. Η προετοιμασία μετακινείται έτσι πριν από την πλατφόρμα, και η δουλειά του γραφείου γίνεται σε μεγάλο βαθμό χωρίς εγγυημένη αμοιβή.

 

Η αμοιβή του τεχνικού συμβούλου εξαρτάται από το Β’ ΠΕΑ ενός τρίτου, κληρωμένου επιθεωρητή. Αυτό ανεβάζει τις απαιτήσεις για το Α’ ΠΕΑ και για την τεκμηρίωση των υλικών.

 

Με 60–80% του προϋπολογισμού σε ανακαίνιση, η δράση στηρίζει κυρίως εργολάβους, ηλεκτρολόγους, υδραυλικούς και συνεργεία φινιρισμάτων. Οι ανάδοχοι πρέπει να χρηματοδοτούν περίπου το 40% κάθε έργου μέχρι τον τελικό έλεγχο. Για τα γραφεία που θα αναλάβουν πολλές αιτήσεις, το τρίμηνο των ΗΤΚ και η τακτοποίηση αυθαιρέτων σε κτίρια προ του 1990 θα καθορίσουν πόσοι φάκελοι φτάνουν τελικά σε υπαγωγή.

 

Η ουσία της είδησης

Η ΕΥΔ ΠΕΚΑ δημοσίευσε στις 19/10/2026 τον Οδηγό για επιδότηση 70–95% στην ανακαίνιση κατοικιών με άδεια έως το 1990, με προϋπολογισμό 480 εκατ. ευρώ και προτεραιότητα στις κλειστές κατοικίες. Οι αιτήσεις για τις κλειστές κατοικίες υποβάλλονται από τις 29/10/2026 έως τις 11/1/2027 και κατατάσσονται με σειρά υποβολής, και τα έργα πρέπει να ολοκληρωθούν έως τις 31/12/2028.

Πηγή: https://news.b2green.gr/80484/anakainisi-katoikias-10-vimata-mixanikoi

Share

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Τύρης Δημήτρης & Συνεργάτες Μηχανικοί

Αισώπου 5-7, Θεσσαλονίκη, 54627

Λυκούργου - Όχι 6Α, Σίνδος, 57400

2310 513 087 / 2310 553 983

6977 430 560

info@tiris.gr

www.tiris.gr

NEWSLETTERS

Αφήστε μας το email σας για να σας στέλνουμε ενημερωτικά emails.

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.